ława fundamentowa

Kilka porad o fundamentach

Przy projektowaniu domków wolnostojących najistotniejszym elementem potrafią być niewątpliwie fundamenty. Położenie niezawodnych oraz bezpiecznych fundamentów oddziałuje na perspektywy całej architektury, od tego są uzależnione takie elementy jak zabezpieczenie najemców a także stabilizacja kompletnego budynku. Zaprezentujemy tutaj podstawowe warianty fundamentów to jest: ławy fundamentowe i dodatkowo płyty funamentowe.

Co to jest ława fundamentowa i tradycyne fundamenty?

Odlewanie fundamentów pod budynek jednorodzinny organizuje się zazwyczaj od wykonania ław fundamentowych. Ławy te są to wystarczająco poszerzone i zbrojone podstawy ścianek, których założeniem musi być jak najwłaściwsze podzielenie masy budynku. Daje to wsparcie w prawidłowym osiadaniu domku, ponieważ obciążenia wywierane przez mury nośne potrafią być umieszczane na znaczniejszej powierzchni. Powinno się je dawać na prawidłowej głębokości, która jest zależna od przemarzania gruntu. Wymiary ławy niezmiennie wynikają z rozmiarów budynku jak i nie mogą być swobodnie modyfikowane. Do zbrojenia ławy wybiera się znane, wypukłe pręty zbrojenia o średnicy 12 mm. Zbrojenie wykonuje się wzdłóż zarówno dołem jak i górą przy użyciu czterech prętów. W narożnikach ścian ogromnie istotne jest prawidłowe zakotwiczenie prętów, bez tego całe drutowanie może być nie skuteczne przy czym nie będzie bronić naszych ścian przed skutkami pracowania budynku. Całość zalewa się betonem a na koniec ustawia się poziomo powierzchniową powierzchnię przed postawieniem na nich bloków ściennych. Sam fundament wyrabia się głównie z betonu i dodatkowo żelbetonu w strukturze bloczków z betonu względnie keramzytowych. Najistotniejszą właściwością produktu na mocny fundament jest niewrażliwość na mróz, wilgoć, chemikalia i biologiczne czynniki oraz wytrzymałość.


Jeżeli jesteś w trakcie konstrukcji domku jednorodzinnego a także potrzebujesz zakupić szambo betonowe, kliknij na taki odnośnik


Jakim sposobem wykonuje się płytę fundamentową?

Płyta fundamentowa to po prostu znaczna powłoka materiałów izolacyjnych pod całym domem, zrobiona się ze żwirku czy też tłucznia, styropianu i dodatkowo drutowanej płyty żelbetonowej. Do przygotowania lokalizacji pod płytę fundamentową starczy usunąć z ziemi humus z kolei teren po nim dopełnić żwirkiem albo tłuczniem. Ładnie przygotowane podłoże kryjemy styropianem, dodatkowo powinien on wypełniać parę warunków. Przede wszystkim musi on mierzyć co najmniej piętnaście centymetrów grubości, pożądana jest dodatkowo dobra gęstość co robi go w wyższym stopniu na nacisk. Korzystnie jest wykorzystać styropian FS 20 (minimalny ciężar 20kg / metr). Wprost na styropianie wylewamy taflę z żelbetonu potrzeba tutaj wiedzieć, iż musi ona być odpowiednio zazbrojona. Odbywa się to zakładając siatkę z prętów zbrojeniowych o wielkości 6 milimetrów. Powinna ona posiadać oka o wielkości 15×15 milimetrów. Płyta winna zostać uzbrojona tak samo wzorem w sytuacji ławy fundamentowej mianowicie na dole a także na wierzchu. Stanowiska w jakich wystawiać będziemy ścianki nośne budynku, trzeba dodatkowo uzbroić prętami o wielkości 8-12 milimetrów. Płyta fundamentowa posiada dodatkowo jedną zaletę, z wyjątkiem wyśmienitego izolatora mogłaby spełniać również funkcje grzewczą w naszym budynku. Pozyskuje się to umieszczając elementy grzewcze w jej środku, tak otrzymujemy od razu ogrzewanie podłogowe.

Co uczynić kiedy podatny grunt nie zezwala na umieszczenie ławy fundamentowej?

Może się zdarzyć że grunt na kupionej parceli jest ponad miarę miękki, nie możemy wówczas wykorzystać ław fundamentowych. W takiej sytuacji rozwiązaniem może być płyta fundamentowa. Płyta fundamentowa nie wydaje się w naszym kraju tak rozpowszechniona jak na przykład w regionach skandynawskich, ponieważ statystycznie umieszczanie obiektu na płycie fundamentowej jest kosztowniejsze od projektowania budynku na bazie fundamentów posadzonych w ziemię. Chociaż konstrukcja tradycyjnego fundamentu musi być w wyższym stopniu pracochłonna, tafla pożąda znaczniejszych zapasów surowców. Potrzebuje ona dodatkowo stosunkowo znacznej ilości żwirku względnie tłucznia, który nie wydaje się w Polsce niedrogi. Jeśli natomiast zdecydujemy się na rozwiązanie z używaniem płyty fundamentowej, korzystamy na efektywności energetycznej całego budynku, co w teraźniejszych realiach staje się w naszym kraju istotnym problemem.