Spawalnictwo w naszym kraju od początków swojego rozwoju było należycie doceniane, a jego rozpowszechnienie, biorąc pod uwagę ówczesne niewielkie uprzemysłowienie kraju, było jednak bardzo znaczne. Już w roku 1922 wykonano pierwsze całkowicie spawane gazowo skrzynie ogniowe do parowozów. Następnie w roku 1927 wybudowano w Polsce (jako pierwszy w świecie) spawany elektrycznie most drogowy na rzece Słudwi pod Łowiczem. Most ten istnieje do dzisiaj i jest zabytkiem polskiej myśli technicznej. W roku 1930 wybudowano wielki gmach PKO w Warszawie o konstrukcji stalowej całkowicie spawanej elektrycznie.
Rozwój spawalnictwa w Polsce został zahamowany w czasie okupacji hitlerowskiej, ponieważ przestały działać w tym okresie placówki naukowe. Intensywny rozwój nastąpił dzięki warunkom, jakie stworzyła PRL. Uchwały Prezydium Rządu zapewniały rozwój i postęp w tej dziedzinie techniki. W roku 1945 został utworzony Instytut Spawalnictwa, który początkowo zajmował się szkoleniem kadr spawalniczych, a potem prowadził prace naukowo-badawcze oraz prace usługowe i doradcze dla wszystkich zakładów przemysłowych w celu usunięcia trudności w produkcji wyrobów spawanych. Instytut istnieje do dzisiaj i mieści się w Gliwicach.
Uruchomiono w kraju produkcję maszyn i urządzeń spawalniczych, takich jak spawarki, zgrzewarki, automaty do spawania i cięcia, półautomaty do spawania w osłonie dwutlenku węgla, aparaty do spawania w osłonie argonu oraz szeroki asortyment sprzętu do spawania i cięcia gazowego. Wiele z tych urządzeń było eksportowanych za granicę. Zwiększono również produkcję elektrod, zwłaszcza specjalnych, do spawania stali niskostopowych i do napawania. Wyszkolono tysiące spawaczy początkujących oraz specjalistów do spawania kotłów, zbiorników i rurociągów, a także kontrolerów, instruktorów i technologów spawalników. Utworzone na politechnikach instytuty spawalnicze miały za zadanie zasilać przemysł młodą kadrą inżynierską.
Instytut Spawalnictwa należy do Międzynarodowego Instytutu Spawalnictwa mającego swoją stałą siedzibę w Londynie i uczestniczy w dorocznych, odbywających się w różnych krajach, zjazdach szesnastu sekcji, na których są omawiane wszystkie zagadnienia dotyczące problemów spawalniczych w skali ogólnoświatowej. Więcej informacji można uzyskać wchodząc na stronę internatową Instytutu.