Spawanie automatyczne jest wiodącym procesem technologiczny w konstrukcji naziemnych i morskich rurociągów różnych średnic.
W przypadku mniejszych średnic rur i nie tylko, wiele spawów jest nadal wykonywane za pomocą elektrod ręcznie. Obecnie jednak możemy zaobserwować tendencję zastępowania spawania ręcznego spawaniem automatycznym, która już niedługo będzie jedyną używaną technologią.
Jeśli chodzi o odnawianie i naprawę, półautomatyczne spawanie nieustannie dominuje na rynku, a udział spawania ręcznego elektrodami maleje.
Połączenie automatycznego, półautomatycznego i ręcznego spawania pozwala na stworzenie procesu technologicznego wysokiej jakości, zapewniając elastyczność i wysoką wydajność produkcji.
Spawanie automatyczne i półautomatyczne
Spawanie automatyzuje się w ten sposób, że utrzymuje się łuk elektryczny, w którym automatyzuje się operacje doprowadzania elektrody do łuku i przemieszczania łuku wzdłuż linii spoiny. Jeśli tylko zastosowano podajnik drutu, podczas gdy łuk jest przesuwany ręcznie, mamy do czynienia ze spawaniem półautomatycznym.
Najczęściej stosowanym automatycznym urządzeniem spawalniczym jest topliwa elektroda druciana zwijana w zwoje o wadze od 20 do 60 kg, która jest ciągle podawana do łuku podczas jej topienia. W celu ochrony miejsca spawania od powietrza, a także deoxydacji metalu i jego stopu, spoinę umieszcza się w strumieniu gazu. Strumień zapewnia wysoką jakość spoiny, eliminuje odpryskiwanie metalu i pozwala na wielokrotny wzrost prądu spawania i prędkości spawania w porównaniu do spawania łukowego bez osłony gazu. Istnieją też spawarki półautomatyczne spawające specjalnym drutem bez osłony.
W spawarce automatycznej łuk jest przemieszczany wzdłuż linii spoiny (na przykład na okrągłych szwach) poprzez przemieszczanie się urządzenia spawalniczego lub samego obiektu spawanego. Jeśli maszyna jest połączona strukturalnie z mechanizmem jezdnym, nazywa się ją spawarką samobieżną, ale jeśli porusza się bezpośrednio na powierzchni obrabianego przedmiotu lub wzdłuż łatwo usuwalnego toru ułożonego na obiekcie, wówczas nazywa się ją traktorem spawalniczym.
Spawanie automatyczne, jak i półautomatyczne powoli wypiera tradycyjne techniki spawania takie jak spawanie elektrodą otuloną czy też spawanie gazowe (mieszaniną acetylenu i tlenu).