kolektor słoneczny płaski

Tradycyjny kolektor płaski czy też kolektor rurowy – jaki wybrać?

Kolektory słoneczne dzieli się na kolektory płaskie oraz kolektory rurowe. Postaramy się tu określić oba podtypy i ustalić w których zastosowaniach poszczególny typ urządzenia jest najskuteczniejszy. Oba gatunki kolektorów da się zastosować w celu wspomożenia instalacji centralnego ogrzewania  a także podgrzewania ciepłej wody w instalacji. Zastosowanie kolektorów do podgrzewania mieszkań jest jednak nierentowne w rodzimym mikroklimacie i bardziej funkcjonuje w cieplejszych regionach.

Do głównych korzyści z kolektorów płaskich  należy bezawaryjność oraz przystępna cena. Te cechy są spowodowane prostą budową kolektora. Do korzyści z kolektorów płaskich należy to, że są odporne na pęknięcia i uderzenia, ze względu na użyte materiały, oraz możliwe jest bezproblemowe usuwanie śniegu w okresie zimowym. Kolektor płaski jest także skuteczniejszy w ciepłych okresach roku. Kolektor płaski wykonany jest z kratownicy zrobionej z rur miedzianych, położonej w absorberze, gdzie magazynowana jest energia solarna padająca na kolektor, który zrobiony jest z tlenków metali. Elementem grzejnym w rodzimym klimacie jest alkohol, który nie zamarza. W innych cieplejszych obszarach stosuje się wodę.

Do słabości kolektorów tradycyjnych możemy zaliczyć to, że wymaga on wiele powierzchni na dachu, ponieważ, gdyż, bo trzeba ustawić go pod dobrym kątem, przeważnie czterdzieści pięć stopni. Inną niedogodnością kolektorów płaskich jest słaba efektywność, w czasie gdy wypromieniowywane jest mniej promieni słońca, czyli  na jesieni i w zimie.Jest to jednak świetnie wypróbowana technologia, wykorzystywana od lat przez użytkowników w różnych regionach geograficznych.

W wypadku kolektorów próżniowych, moc przekazywana jest przez rurki, gdzie jest próżnia, co wspomaga efektywność mechanizmu dostarczania energii. Kolejne elementy instalacji kolektora próżniowego są niezwykle podobne do kolektora płaskiego. Nieraz wprowadzane jest dodatkowo zwierciadło odbierające światło, tracone w konstrukcji kolektorów płaskich.

Wadą kolektorów rurowych można nazwać brak wytrzymałości na uszkodzenia mechaniczne – grad, uderzenie kamieniem mogą stanowić zagrożenie dla paneli, jako że nie są zbudowane z wzmacnianego szkła. Koliste płaszczyzny są trudne do odśnieżenia w zimie. Jeśli chodzi pozytywne cechy, to jest to mało powierzchni wymaganej na dachu, dostępność serwisu, bo kolektor demontuje się na górze i można wymienić rury, a nie musimy zdejmować kompletnego panelu.

Skoro zatem pragniesz instalacji wspomagającej c.o. a także nie dysponujesz basenem, wybierz kolektory próżniowe. W przeciwnym razie rekomendacje nie są już tak oczywiste.

One thought on “Tradycyjny kolektor płaski czy też kolektor rurowy – jaki wybrać?

  1. Zastanawiam się nad instalacją zwykłego płaskiego kolektora. Najbardziej mi zależy na tym , żeby ogrzewał latem wodę. Coraz bardziej się do niego przekonuję, jednak nadal mam małe wątpliwości…

Comments are closed.