Na rynku jest bardzo wiele materiałów na podłogę i tym samym wybór nie jest prosty. Jeśli remontujemy to starą podłogę możemy zastąpić identyczna lub wybrać zupełnie coś innego. Zwykle nie ma problemu z zastąpieniem starej podłogi nowym materiałem, nie zawsze też trzeba kompletnie usuwać starą podłogę przed położeniem nowej.
Parkiet tradycyjny
Jest to klasyka podłóg w naszym kraju. Składa się on z drewnianych klepek o różnych wzorach, które nadają się zarówno do nowoczesnych jak i do tradycyjnych wnętrz. Grubość takiego parkietu wynosi najczęściej 20mm. Najczęściej ich krawędzie są specjalnie wyprofilowane tak by zapewnić lepsze połączenie poszczególnych elementów oraz większą szczelność ułożonego parkietu. Klepki dzieli się na prawe i lewe, przy czym kupuje się najczęściej połowę takich i takich.
Mozaika
Innym rodzajem podłogi jest mozaika, składa się ona z małych lamelek, które układa się we wzór. Montuje się je dość szybko, ponieważ zazwyczaj tworzą one płytę 32×32 cm, albo 64×64 cm. Oczywiście przy produkcji mozaiki dominują tradycyjne polskie gatunki drzew. Możemy też zdecydować się na warstwowy parkiet, który składa się z dwóch warstw, spodnia warstwa wykonana jest z gorszego gatunkowa drewna a górna z lepszej, jakości drewna.
Panele drewniane i deska podłogowa
Oprócz parkietu i mozaiki możemy też ułożyć panele drewniane, jednak lepszym wyjściem będzie ułożenie deski podłogowej. Deski takie są bardzo popularne, ponieważ prezentuje się ciekawie w każdym wnętrzu. Kolejną zaletą jest to, że są one produkowane z wielu gatunków drewna. Grubość takiej deski zawiera się między 22-32mm. Przy zakupie możemy wybrać takie z krawędziami profilowanymi lub gładkie. Deski takie mają od dołu specjalne rowki, które poprawiają przyczepność do kleju. Najczęstszym sposobem montażu jest przyklejenie do równego podłoża lub przybicie do legarów.
Panele drewnopochodne
Innym wyjściem nieco tańszym od deki podłogowej są panele drewnopochodne. Składają się one z trzech warstw, rdzeń zrobiony jest płyty HDF lub MDF. Panele są ładne i trwałe, posiadają jednak powtarzalny wzór wytwarzany w fabryce. Niektóre panele są dopasowane tak, że z kilku paneli w paczce można ułożyć większy kawałek wzoru słojów.
Terakota lub płytki kamienne
W domu możemy ułożyć też płytki ceramiczne lub kamienne. Doskonale sprawdzają się one w łazienkach oraz kuchniach. Możemy ułożyć je także w mocno eksploatowanych pomieszczeniach, w których ważne jest utrzymanie czystości.
Wykładziny dywanowe
Możemy też zdecydować się na wykładziny dywanowe lub elastyczne. Te pierwsze wytwarza się z włókien, dobrze one sprawdzają się w pokojach dziennych, dziecięcych, w sypialniach oraz gabinetach. Najlepszej, jakości są wykładziny wełniane, – ponieważ są miękkie, zdrowe i ekologiczne. Natomiast wykładziny elastyczne spełnią swą funkcję w pomieszczeniach intensywnie eksploatowanych takich jak korytarze lub kuchnie.
Czy na ogrzewanie podłogowe można połozyć panele? Jak to się sprawdza??
Są takie panele, tylko muszą mieć atest, że są przeznaczone do podłogówki. Podłoga nie może być bardzo gorąca – poniżej 30 stopni.