Malowanie parkietu

Malowanie podłogi drewnianej

Jednym z bardziej reprezentacyjnych elementów wystroju wielu mieszkań i domów jest drewniana podłoga. Naturalny materiał, jakim jest drewno często zachwyca swoją barwą, ułożeniem słojów, ma przyjemną fakturę i miły zapach. Jednak podłogi mają to do siebie, że w miarę używania stają się mniej atrakcyjne, pokrywają je rysy, lakier się ściera, dlatego tego typu podłoża co jakiś czas wymagają odświeżenia.

Można do tego zatrudnić odpowiednią firmę, ale można również zrobić to samodzielnie, poniżej zamieszczamy kilka rad, jak najlepiej się do tego zabrać.

Najpierw wybieramy odpowiedni lakier, jeszcze kilka lat temu trzeba się było zaopatrzyć w dwa jego rodzaje, z których pierwszy służył jako podkład, a dopiero zastosowanie drugiego pozwalało uzyskać pożądany efekt. Obecnie są już materiały, które łączą zalety obu substancji, a do tego znacznie zredukowano ich intensywną i szkodliwą woń, dzięki czemu podczas remontu nie jest konieczne opuszczanie mieszkania. Wybierając odpowiadający nam preparat trzeba się również zdecydować czy chcemy drewno pokryć materiałem matowym, półmatowym czy błyszczącym.

Przygotować trzeba również samą podłogę, starej warstwy lakieru nie musimy się dokładnie pozbywać, jednak konieczne jest wygładzenie powierzchni papierem ściernym. Jeśli planujemy zastosowanie lakieru matowego, to papier służący do przygotowań powinien mieć ziarnistość 150, jeśli natomiast zdecydowaliśmy się na błyszczący, to ziarna papieru powinny być znacznie drobniejsze. Po tych zabiegach podłoga powinna zostać dokładnie wymyta, nie może na niej być pyłu ani żadnych zabrudzeń.

Stosując nowoczesne lakiery zwykle wystarczy nałożenie ich pojedynczej warstwy, jednak w miejscach gdzie podłoga jest intensywnie użytkowana powinno nałożyć się dwie lub nawet trzy, dzięki temu dłużej zachowa świeżość. Jeśli musimy malować kilka razy, to kolejną warstwę nakładamy dopiero gdy poprzednia jest już całkowicie sucha, czyli najlepiej na drugi dzień. Pamiętać też należy, że przed każdym użyciem lakieru, trzeba go dokładnie wymieszać.

7 thoughts on “Malowanie podłogi drewnianej

  1. Super, podłgogi drewniane lepsze niż te wszystkie panele.

  2. Ostatnio przerabiałem malowanie podłogi…efekt wyszedł fantastycznie 🙂

  3. Czy ta zasada tyczy się tylko podłóg drewnianych z typowych desek czy można też w jakiś sposób odmalować panele drewniane na podłodze?

    Jeżeli można coś zrobić, żeby odnowić panele bez ich wymiany to chętnie o takim sposobie poczytam 🙂

    Pozdrawiam

  4. Panele czy panele drewniane? Bo te dzisiejsze panele to nie są robione z drewna. Ja bym próbował je malować jakimiś farbami, nowoczesna chemia potrafi wszystko. Tylko taka powłoka malarska jest zawsze słabsza niż oryginalne wykończenie paneli, więc na długo też nie wystarczy.

  5. Trzeba mieć też sterylne pomieszczenie aby żadne fafrochy nie wkleiły się w lakier po pomalowaniu podłogi bo później już tego nie wyciągniecie (jak nie zauważycie i nie zmatujecie przed nakładaniem kolejnej warstwy).

  6. Drewniana podłoga jest najlepsza. Dość, że wytrzyma lata to jeszcze można ją łatwo odnowić i znów jest piękna.

  7. A ja już od dłuższego czasu myślę, żeby pomalować moją podłogę na biało, czy jest coś na co trzeba zwrócić uwagę, malując podłogę na kolor?

Comments are closed.