Wady i zalety mieszkania w kamienicy

Mieszkanie w kamienicy – czy warto kupić antyk?

Widne ogromne pokoje, bliskość centrum miasta, pełna infrastruktura, ale też odrapane elewacje, niewygodne socjalistyczno-alkoholowe sąsiedztwo i konieczność ciągłych remontów. Co warto sprawdzić, kupując mieszkanie w starej kamienicy?

Mieszkanie w kamienicy ma wiele zalet, ale też i wad. Mieszkania budowane w XIX wieku były z reguły solidniejsze, o ile budowano je dla bogatszej części społeczeństwa. Niewielka część kamienic, zwykle w gorszych lokalizacjach była budowana dla ludzi uboższych – i takie budynki dzisiaj są w o wiele gorszym stanie technicznym.

Zachwycający w starych kamienicach jest rozmach: wysokie stropy (stosowano je po to, aby pomieszczenia nie nagrzewały się zbytnio w gorące dni), ogromne okna, duże pokoje o powierzchni 30m2 i przejścia pomiędzy wszystkimi pokojami w mieszkaniu to norma w przedwojennych kamienicach. Niestety powojenna gospodarka spowodowała, że duże mieszkania podzielono na wiele mniejszych i dzisiaj często zdarza się, że mieszkanie w kamienicy „zaczyna się” od kuchni, potem jest np. przejściowy pokój i ogromny salon. Poza tym często wydzielone były wspólne pomieszczenia sanitarne, które są w fatalnym stanie technicznym – wspólna własność nie skłania jednostek do dbałości, a do niedbałości o cudzą własność. Podobnie ma się sprawa z powierzchniami wspólnymi: klatki schodowe, piwnice, strychy – często są w opłakanym stanie. Poza tym wspólnej socjalistycznej własności nikt nie remontował od wojny więc normą są odpadające gzymsy, sypiący się tynk, stare okna (często tak stare, że rozpadają się przy próbie otwarcia).

Przy oglądaniu mieszkania w kamienicy warto zwrócić uwagę na wilgoć – idziemy do piwnicy i sprawdzamy wilgotność. Jeśli w piwnicy stoi woda, a stropy są drewniane, to możemy być pewni grzyba sięgającego II piętra. Zdarzają się kamienice suche jak pieprz, z solidnymi piwnicami nakrytymi stropem odcinkowym – wtedy nie ma się czego obawiać.

Innym ważnym punktem są stropy – mogą być budowane z drewna, stropy Kleina (często jako belki stosowano zużyte szyny kolejowe). Często pierwszy strop nad piwnicą jest solidny, a wyższe stropy są już drewniane. Oglądając mieszkanie warto ocenić stabilność i solidność stropu. Będąc w 2 osoby jedna osoba skacze na środku podłogi, a druga ocenia w kącie ruchy stropu. Co jest normą – zależy to materiału stropu, jednak bardzo duże ruchy i drgania konstrukcji mogą oznaczać konieczność wymiany belek stropowych, a to są ogromne koszty (wymiana jednej belki może kosztować 70tys).

Podłogi często pokrywano wysokiej jakości podłogami lub parkietem, które często można odnowić. Po wojnie z socjalistycznych powodów często przykrywano te podłogi linoleum lub płytkami. Warto sprawdzić stan podłogi, być może nadaje się do cyklinowania i malowania.

Okna – w kamienicy to ważny punkt, ze względu na obowiązujące przepisy o ochronie zabytków. Jeśli kamienica jest pod ochroną konserwatorską, to warto dowiedzieć się, czy dopuszcza się wymianę okien na plastikowe, czy tylko na droższe – drewniane. Może to determinować opłacalność remontu, ponieważ okna drewniane, jako relikt dawnych czasów, są bardzo drogie.

Oceniając zakres prac należy opukać ściany – często stare wapienne tynki odchodzą i będą wymagać wymiany. Podobnie stare instalacje – elektryczna, wodociągowa, kanalizacyjna są w słabym ogólnym stanie technicznym. Warto zwrócić uwagę na to, że na parterze kamienicy możemy przenieść lokalizację sanitariatów do innego pomieszczenia, o ile uzyskamy zgodę użytkowników piwnic. Na wyższych kondygnacjach nie będzie to możliwe.

Istotnym problemem do rozwiązania w mieszkaniu jest ogrzewanie. Szczęśliwcy, których jednak jest coraz więcej, mogą liczyć na ogrzewanie miejskie. Często zdarza się też w kamienicy ogrzewanie gazem, osobne dla każdego mieszkania. Czasami w mieszkaniu jest kominek z rozprowadzeniem ciepła lub ogrzewanie elektryczne na przykład piece akumulacyjne, które są bardzo nieekonomiczne. Warto wtedy zastanowić się nad opcją zmiany sposobu ogrzewania.

Warto czy nie warto kupić mieszkanie w kamienicy? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo trudna, wszystko zależy od lokalnych warunków. Mam nadzieję że powyższe porady okazały się pomocne.

5 thoughts on “Mieszkanie w kamienicy – czy warto kupić antyk?

  1. No właśnie stan takiej kamienicy i to ile trzeba tam włożyć…znajomy kupił kamienicę w Łodzi no i po 5 latach zaczął dopiero zarabiać a jeszcze długa droga przed nim

  2. Mieszkanie w kamienicach ma swój urok, ale też ma swoje wady z reguły słabe ocieplenie oraz wysokie sufity… do tego często restrykcje związku z konserwacją zabytków.

  3. Warto tylko trzeba zasięgnąć opinii fachowca żeby nie wtopić za dużo kasy

  4. Mieszkanie w kamienicy to jedno z moich marzeń. Kocham wielkie okna i wysokie sufity! Niestety w większości kamienic, które już oglądałam był problem z ogrzewaniem. Ale jeszcze się nie poddaję i wciąż szukam 🙂 Trzymajcie kciuki!

  5. Kiedyś chciałam kupić mieszkanie w uroczej kamienicy, niestety sąsiedztwo pozostawiało wiele do życzenia. W końcu wybór padł na mieszkanie na nowo wybudowanym osiedlu 😉

Comments are closed.