W naszym kraju istnieje ogromna liczba dachów, na których znajduje się jeszcze azbest. Popularnie pokrycie to nazywany eternitem. Wymiana takiego dachu powinna być wykonywana przez ekipę, która się tym zajmuje, i jest odpowiednio przygotowana, ponieważ azbest jest rakotwórczy.
Wszystko zaczęło się od tego, że w roku 1997 wprowadzono zakaz handlu i wytwarzania wyrobów zawierających azbest. Kolejne przepisy dotyczyły takich kwestii jak terminu wymiany pokryć i sposobu ich składowania. W pierwszej kolejności usuwa się najmniej trwałe azbestowe pokrycia np. rurociągów czy też tkaniny z zawartością tej substancji, w dalszej kolejności wymienia się pokrycie na dachach pokrytych eternitem.
Na usunięcie azbestu możemy uzyskać pieniądze od gminy. To, na jaką dotację możemy liczyć przy wymianie pokrycia azbestowego zależy od uchwał rady gminy, w jakiej mieszkamy.
Gdy bierzemy się za zdejmowanie pokryć azbestowych powinniśmy być ubrani w jednorazową odzież ochronna. Powinna ona zostać następnie zutylizowana razem ze zdjętym z dachu eternitem. Jeśli powierzchnia będzie trochę wilgotna to podczas demontażu będzie się w powietrzu unosiło mniej substancji szkodliwych. Eternit był na dachach montowany w dwóch rodzajach, jako płyty gładkie montowane na zakład lub jako faliste płyty.
Na początku prac usuwamy blachę kalenicowa i gąsiory i zaczynamy od tej części dachu. Płyty faliste są montowane na gwoździe lub wkręty, z odczepieniem płyty mocowanej drugim sposobem nie powinno być problemu, gorzej z gwoździami. Aby podczas wyciągania gwoździ eternit nie pękał łapkę umieszcza się na desce i opiera dopiero o pokrycie. Jeśli eternit będzie pękał to będzie do powietrza wypuszczał duże ilości szkodliwego pyłu. W ostateczności można tez obcinać łby gwoździ za pomocą szlifierki kątowej lub nożyc. Płyty gładkie najczęściej pękają, ponieważ są przybijane do pełnego deskowania. Jeśli oblewamy eternit woda w celu ograniczenia pylenia to powinno się ją zlać do dołu 1m i zasypać. W ten sposób nie będą włókna zawarte w wodzie stanowiły zagrożenia o ile w tym miejscu nie będziemy kopać. Jeśli w najbliższym czasie nie będziemy wymieniali pokrycia to możemy ograniczyć jego szkodliwość poprzez pomalowanie e eternitu farba. Nie wolno jednak przed malowaniem oczyszczać dachu szczotką drucianą. Wtedy do powietrza zostaną uwolnione olbrzymie ilości włókien azbestowych. Jedyne, co możemy zrobić w celu oczyszczenia dachu przed malowaniem to polanie go wodą.
Jeśli nasz dach jest pokryty mchem lub porostem to jest to naturalne zabezpieczenie, które ogranicza ilość unoszących się z dachu włókien. Można też ułożyć drugie pokrycie i nie zdejmować eternitu, ale jest to kosztowne, lepiej dołożyć i go zdjąć. Jeśli gmina zapewnia pokrycie kosztów utylizacji to koniecznie zdejmijmy go z dachu. Wywoź i usuniecie bez dofinansowania jest dość drogie.
Super, tego szukałem!