Pięknie przerobiona

Obniżamy piwnicę – sposoby na zagospodarowanie piwnicy

Obecnie większość domów nie ma piwnicy, ale jeszcze kilkanaście lat temu uważano, że każdy nowo budowany dom powinien mieć piwnicę. Może i tak by było do tej pory, ale ze względu na dużo wyższe koszty domu podpiwniczonego w stosunku do tego bez piwnicy, plany budowy piwnicy w dzisiejszych czasach to wielka rzadkość.

Jeśli mieszkasz w domu gdzie jest piwnica to wcale nie musi to być ciemne miejsce z kotłem na węgiel i masą niepotrzebnych rzeczy. Przecież to jest przestrzeń, która można wykorzystać dużo bardziej efektywnie.

W piwnicy możemy na przykład zrobić sobie sale kina domowego lub wstawić tam stół o bilardu. Jednak większość piwnic w starych budynkach była dzielona na kilka małych pomieszczeń, a to utrudnia takie zagospodarowanie tej powierzchni. Najbardziej opłacalne, więc było by zrobienie kilku małych pomieszczeń, w których na przykład może znaleźć się sauna. Znacznie drożej będzie przygotować piwnicę do stanu takiego by mogła się w niej znaleźć sypialnia. Przy adoptowaniu piwnicy musimy pamiętać o tym ze wysokość pomieszczenia powinna wynosić min 2, 5 metra, szerokość korytarza 1, 2m. Jeśli decydujemy się na zrobienie pomieszczeń mieszkalnych w piwnicy to musimy się liczyć z tym z będziemy musieli obniżyć posadzkę.

Jednak zmiany, jakie trzeba w tym celu przeprowadzić są bardzo kosztowne i wymagają sporego nakładu pracy. Po pierwsze koszty będą zależały od obecnego stanu naszej piwnicy po drugie od tego, co chcemy tam zrobić. Przydałby się nam projekt adaptacji piwnicy robiony przez architekta. Chyba, że jedynie, co będziemy wymieniać posadzkę i ewentualnie odnowimy pomieszczenia, wtedy obejdzie się bez projektu.

Większość piwnic była budowana tak by ich wysokość wynosiła 2m, w końcu to była wystarczająca wartość do skutecznego składowania szpargałów. Ale przecież pomieszczenie można dowolnie podnieść, opuszczając posadzkę, musimy się tylko liczyć ze sporymi kosztami. Najłatwiejsze i razem najbezpieczniejsze jest opuszczenie posadzki do wierzchu ław fundamentowych. Chodzi o to, że w takim przypadku nie naruszamy rozkładu sił, jakie działają na ławy fundamentowe. Niestety możliwość takiego opuszczenia zdarza się niezwykle rzadko. Trudniejszym zadaniem jest obniżenie posadzki do poziomu równego ze spodem ław fundamentowych.

Czasem między ławami wykonuje się coś na wzór płyty fundamentowej, która ma za zadnie przenosić naprężenia. Jeśli w piwnicy chcemy sobie zainstalować basen czy też wannę z hydromasażem to jest też możliwość opuszczenia posadzki poniżej poziomu fundamentów, oczywiście tylko w niektórych miejscach, a nie w całym pomieszczeniu.